41 368 24 80 kontakt@smkielce.pl

Ośrodek Polanika w miejscowości Chrusty jest położony w bardzo pięknej okolicy, u podnóża Gór Świętokrzyskich. Standard który tu znajdziemy, jest na prawdę bardzo wysoki. Bardzo wygodne pokoje, świetne wyżywienie, personel pełen życzliwości i chętny do pomocy.
W Polanice znajdziemy piękno i spokój. Z okien jest wspaniały widok na góry, na terenie można skorzystać z jazdy konnej, można odpocząć nad stawem, a nawet łapać w nim ryby. Pracownicy zawsze gotowi są pomóc, wyczuwa się serdeczność i zrozumienie. A to przecież, obok specjalistycznych zabiegów, najważniejsza terapia. W ośrodku możemy też zwiedzić mini zoo, bardzo ciekawe oceanarium, jest także plac zabaw i ćwiczeń. Oferta zadowoli nawet najbardziej wybrednego pensjonariusza, a możliwości rehabilitacji są godne podziwu. Po zabiegach można pospacerować rozkoszując się widokami oraz obecnością zwierząt, ponieważ są one niemal na każdym kroku. Co najważniejsze, ośrodek posiada profesjonalne wyposażenie mogące służyć w rehabilitacji SM.

Z dr Małgorzatą Adamczyk , lekarzem rehabilitacji medycznej pracującym w ośrodku Polanika rozmawia Tomasz Połeć

Chorzy na stwardnienie rozsiane w Polsce nie mają zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o możliwości rehabilitacji. Brakuje ośrodków, brakuje doświadczonych rehabilitantów. Państwa ośrodek mógłby stać się kolejnym miejscem gdzie rehabilitacja mogłaby być prowadzona.
Pacjenci chorujący na stwardnienie rozsiane to głównie młodzi ludzie, którym choroba może odebrać samodzielność. SM jest nieprzewidywalne w przebiegu, o różnorodnych objawach różnym stopniu uciażliwości dotyczących narządu równowagi, wzroku czy ruchu. Kompleksowa rehabilitacja dotyczy każdego aspektu choroby, wspomagając leczenie farmakologiczne zmniejsza jej skutki. Celem rehabilitacji powinna być funkcja a nie ruch. Metodyka zabiegów w ramach zespołu rehabilitacyjnego musi jednocześnie oddziaływać na możliwie największą liczbę rodzajów deficytów chorobowych. Doświadczony zespół rehabilitacyjny, nowoczesny sprzęt: bieżnia Alter G, platforma balansowa, Space-Curl 3D, Red-Cord, fizjotek dla kończyn dolnych i górnych umożliwia leczenie wszystkich zaburzeń motorycznych. Duża sala gimnastyczna, basen, komfortowe przystosowane dla niepełnosprawnych pokoje i łazienki, windy są istotne dla samopoczucia niepełnosprawnych osób.

Jak osoby chore oceniają pobyt w Państwa ośrodku?
W naszym ośrodku odbyły się już dwa turnusy dedykowane chorującym na SM. Pacjenci przewlekle chorzy często sami wyznaczają cele zabiegów fizjoterapeutycznych. Istotna może być dla nich poprawa równowagi, koordynacji pracy rąk, poprawa wzorca chodu, samopoczucia czy zmniejszenie bólu np. kręgosłupa. W trakcie pobytu każdy z pacjentów „coś” zyskał. Opinie o efektach leczenia, dotyczące warunków i personelu bardzo życzliwego wielokrotnie miałam przyjemność usłyszeć. 

Ilu pacjentów możecie Państwo przyjąć jednorazowo?
Ośrodek jest w stanie przyjąć do 60 osób jednczasowo z możliwością zabezpieczenia kompleksowej rehabilitacji.

A jeśli chodzi o samą rehabilitację to czy uważa Pani Doktor, że w Polsce jest na odpowiednim poziomie?
Myślę, że kadrę rehabilitacyjną mamy w Polsce na wysokim poziomie. Znacznie gorzej z uzyskaniem dostępu do niej pacjentów wymagających codziennej rehabilitacji. 

Pani Doktor, tak na prawdę ile rehabilitacji powinno być?
Stałą, codzienną rehabilitację powinni mieć zapewnioną pacjenci  z chorobami trwale lub przewlekle ograniczającymi wydolność i sprawność fizyczną. Byłoby wspaniale gdyby możliwość zabiegów fizjoterapeutycznych była dostępna zawsze w momencie choroby, operacji czy po prostu jako profilaktyka.

Dziękuję za rozmowę.