41 368 24 80 kontakt@smkielce.pl

Nie ma jednoznacznym badań pokazujących wpływ diety na przebieg stwardnienia rozsianego. Powszechnie jednak wiadomo,że jesteśmy tym co jemy, więc niezależnie od występowania SM czy nie, powinniśmy odżywiać się zdrowo. Osoba żyjąca ze stwardnieniem rozsianym, powinna szczególnie mieć świadomość, że istnieją grupy produktów zapobiegające powstawaniu i rozwojowi stanów zapalnych w organizmie, które mogą przyczyniać się do wystąpienia rzutów i sprzyjać pogorszeniu stanu zdrowia. Warto więc potraktować dietę jako codzienny element dbania o siebie i profilaktyki w SM.
Każdy kto czytał choć trochę o zdrowej diecie, wie czym są kwasy tłuszczowe omega-3. Do zadań tej substancji należy budowa osłonek mielinowych, działanie immunomodulujące, mają one również działanie neuroprotekcyjne. Innymi słowy wspomagają układ odpornościowy.
Warto więc dostarczać ich jak najwięcej. Dużo kwasów omega-3 znajduje się w rybach, ale tych tłustych – najwięcej w makreli,łososiu i śledziu. Ich źródłem, są również tłuszcze których używamy na co dzień w kuchni do smażenia czy jako dodatek do sałatek. Warto pamiętać, że nie każdy tłuszcz jest dobry. Część z nich zawiera dużo kwasów omega-6, które wykazują działanie prozapalne i agregacyjne, czyli odwrotne do omega-3, i tych należy unikać. Do zdrowych tłuszczów możemy zaliczyć: oliwę z oliwek, olej lniany i rzepakowy. Pozostałe, w tym olej słonecznikowy, sojowy itd.  należy spożywać w umiarkowanych ilościach. Polecaną dietą, nie tylko dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane jest dieta śródziemnomorska. Dieta ta dostarcza wielu polifenoli,witamin A, E, C oraz folianów. Jej podstawowymi elementami są warzywa i owoce oraz ryby które dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Przy spożyciu owoców należy pamiętać,że zalecane są tylko trzy porcie dziennie, a porcja to np. pół jabłka czy siedem truskawek.
Warto przy wyborze owoców i warzyw kierować się ich kolorem. Te o odcieniach: czerwonym, fioletowym, różowym zawierają dużo polifenoli, zalecanych dla osób żyjących z SM. Owoce leśne, czerwona kapusta, czerwona cebula, śliwki, buraki, a także pomarańcze czy natka pietruszki będą sprzyjać zdrowiu. Dieta powinna być uzupełniana ruchem i dbałością o kondycję psychiczną. Zaleca się więc spacery, miłe spędzanie popołudnia z bliskimi lub znajomymi. Nasza kondycja psychiczna wpływa również na stan fizyczny.
Dieta nie musi kojarzyć się z niewielkimi porcjami jedzenia lub trudnym do wytrzymania reżimem. Wystarczy już kilka zmian w codziennym odżywianiu się, wykluczenie produktów wysoko przetworzonych, wprowadzenie do diety zdrowych tłuszczów i diety śródziemnomorskiej, żeby sprzyjać własnemu zdrowiu. Odpowiednio zbilansowane posiłki pomogą również w walce z takimi objawami SM jak zaparcia czy zmęczenie. Dieta nas nie wyleczy ale wspomoże leczenie. Niezdrowa może być  przyczyną wielu niepożądanych objawów. Warto o tym pamiętać wybierając się na zakupy.