41 368 24 80 kontakt@smkielce.pl

     Depresja jest chorobą, która może towarzyszyć chorym przewlekle, a więc również osobom ze stwardnieniem rozsianym. Depresja to trudny czas dla osoby chorej i jej rodziny.

Jeśli chcemy lepiej mierzyć się z chorobą, dobrze jest poznać jej objawy, przyczyny raz metody leczenia. Czym zatem jest depresja?
Depresja jest chorobą mózgu. jak twierdzą specjaliści istnieją na to twarde, naukowe dowody. Jak pokazują badania depresja zaburza funkcjonowanie pewnych obszarów mózgu. U osób chorych mózgi wyglądają inaczej niż u osób zdrowych. Zmiany mózgów u osób z depresją widoczne są w takich obszarach jak hipokamp, płaty czołowe i kora przedczołowa.
U osób z depresją kliniczną obserwowane jest zmniejszenie objętości hipokampa i kory przedczołowej. Te zmiany w strukturze mózgu wpływają na zaburzenia jego funkcjonowania. Czasami osobom chorym przypisuje się postawy i cechy, które są próbą wytłumaczenia objawów. Wokół depresjo pojawia się wiele mitów. Dlatego warto jasno powiedzieć czym depresja nie jest.
Depresja nie jest chwilowym smutkiem, lenistwem, reakcją na trudne doświadczenia. Depresja nie jest negatywnym sposobem myślenia z którym można sobie poradzić. Depresja nie jest stylem życia, zależnym od chorego. Depresja nie jest próbą zwracania na siebie uwagi. Depresja nie jest zależna od naszej woli. W końcu nie jest ona wynikiem słabego charakteru, jak chcą niektórzy.  Po czym zatem można rozpoznać, że mamy faktycznie do czynienia z tą chorobą?

ZWIASTUNY CHOROBY
Początek może być bardzo dyskretny. Mogą zwiastować go takie objawy jak: zaburzenia snu, izolacja społeczna, zaburzenia łaknienia. Chory może na początku funkcjonować normalnie, jednak zaczyna unikać kontaktów społecznych, izoluje się od otoczenia, wycofuje z bliskich relacji. Taka osoba pragnie bliskości jednak nie potrafi jej okazać ani na nią odpowiadać. Niektórzy chorzy mówią o tzw. zamrożeniu uczuć. Na początku choroby mogą się pojawić również zaburzenia somatyczne, bóle i dolegliwości o niezidentyfikowanej przyczynie. Jeśli na tym etapie objawy zostaną zbagatelizowane, choroba może przejść w fazę ostrą.
Objawy które mogą wystąpić u chorych na depresję:
– permanen