41 368 24 80 kontakt@smkielce.pl
Nadchodzą Święta Wielkanocne, długi weekend majowy, dla niektórych jest to czas odwiedzin rodziny mieszkającej poza granicami naszego państwa. Jeżeli planujemy lot samolotem i istnieje konieczność zabrania ze sobą  ważnych dla nas leków, warto zastanowić się które z nich będą nam niezbędne w czasie trwania podróży. Bezpiecznie przewieziemy leki w bagażu głównym, który będzie przewożony w luku samolotu.
od razu trzeba dodać, że medykamenty można przewozić w ilościach przewidzianych do indywidualnego zastosowania.W przypadku ilości handlowych taki bagaż może zostać skontrolowany przez odpowiednie służby, które będą wymagać stosownych dokumentów. W przypadku zażywania leków psychotropowych należy udokumentować konieczność ich stosowania, najlepiej okazując uprawnionej osobie stosowne zalecenia lekarskie.
W trakcie podróży niektóre leki chcemy mieć przy sobie,  w bagażu podręcznym. Ich ilość musi być racjonalnie dobrana do czasu podróży.Generalnie mają to być preparaty niezbędne dla pasażera w trakcie lotu. Operator kontroli bezpieczeństwa może od nas zażądać dowodu potwierdzającego ich autentyczność. Najlepiej mieć więc przy sobie dowód zakupu np.paragon z apteki. Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Lotnictwa Cywilnego „jeżeli jest to możliwe podróżny powinien posiadać przy sobie dokumentację odnośnie przyjmowanych leków” (najlepiej zaświadczenie od lekarza).
Lekarstwa należy oddzielić od innych przedmiotów je przypominających tj. kosmetyków w postaci płynów, żeli, kremów czy dezodorantów etc. Produktów płynnych możemy przewieźć w bagażu podręcznym kilka sztuk. Warto pamiętać, że jednostkowa pojemność poszczególnej sztuki opakowania nie może przekraczać 100 ml i wszystkie muszą być zapakowane w przeźroczystą foliową torbę o pojemności maksymalnie 1 litra. W trakcie przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa pracownik służb ochrony będzie weryfikował posiadane przez nas wszelkie płyny,żele i kremy. Wcześniejsze oddzielenie leków od kosmetyków usprawni ten proces. Przy czym nie ma obowiązku umieszczania leków w osobnej plastikowej torbie,ale jej użycie usprawni proces kontroli bezpieczeństwa. Podróżny przed rozpoczęciem procedury kontroli bezpieczeństwa sam powinien powiadomić pracownika służb ochrony o posiadanych płynach, w tym leków oraz wyjąć je z bagażu podręcznego i umieścić w osobnym pojemniku. Na niektórych lotniskach wyznaczone są specjalne stanowiska do kontroli pasażerów posiadających płyny. Na warszawskim lotnisku im. Chopina w strefie centralnej kontroli bezpieczeństwa jest to linia nr 1.
Starajmy się pamiętać o tych wszystkich zasadach, by zachować tylko miłe wspomnienia z zagranicznych wojaży.