41 368 24 80 kontakt@smkielce.pl

Jeszcze nie tak dawno w Ameryce wypijano po prostu zwykłą filiżankę herbaty. Dzisiaj sytuacja uległa diametralnej zmianie. Do wyboru mamy herbaty białe, czarne,owocowe, ziołowe, czerwone, zielone itd. W tak wielkim natłoku różnych „herbatek” możemy się delikatnie zagubić i w rezultacie nie dokonać żadnego wyboru lub skusić się na kolorowy produkt herbato podobny. Szkoda, bo zdrowotnych właściwości picia herbaty jest wiele. Zaczynając od korzystnego wpływu na naszą sylwetkę, poprawę metabolizmu, poprzez wysoką zawartość flawonoidów, pobudzenie układu immunologicznego, zwiększenie zdolności zapamiętywania aż po działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.Herbata jest drugim po wodzie najchętniej wypijanym napojem.

Wszystkie rodzaje i gatunki herbat pochodzą z jednej rośliny Camellia sinensis. Wszystkie cztery rodzaje herbaty mają takie same dobroczynne działanie. Wszystkie pomagają w odchudzaniu i działają zbawiennie na obniżenie poziomu cholesterolu. To co odróżnia je od siebie to sposób  przetwarzania liści oraz pączków po zebraniu.

Biała herbata – jest najdelikatniejszym i najmniej przetworzonym rodzajem herbaty na świecie. Nazwana tak ze względu na hao czyli młode włoski pokrywające młodziutkie liście i pączki, które po zebraniu nie są poddawane utlenianiu. Zawiera ona najmniej kofeiny ze wszystkich rodzajów herbat, a ceniona jest głównie ze względu na właściwości odświeżające,znaczną ilość przeciwutleniaczy oraz zawartość związków wzmacniających serce. Sposób przetwarzania białej herbaty wygląda następująco: liście i pąki są zbierane,następnie oczyszczane i suszone.

Prawie jak w przypadku białej herbaty, liście z których powstaje zielona herbata są zbierane, oczyszczane i suszone.Prawie nie przechodzą procesu fermentacji. Zielona herbata zawiera niewielkie ilości kofeiny i zachowuje swój oryginalny, specyficzny smak, charakterystyczny dla regionu z którego pochodzi. Proces przetwarzania zielonej herbaty wygląda następująco: liście i pączki są zbierane, następnie oczyszczane i suszone. W Japonii liście poddawane są obróbce parą wodną co zatrzymuje wszelkie procesy fermentacji. W Chinach liście są podgrzewane na bardzo gorących wokach w celu zatrzymania fermentacji. Kolejnym etapem jest rolowanie, mielenie lub cięcie liści oraz formowanie i nadawanie kształtu który jest wizytówką plantacji.

Herbata ulung – nazywana jest szampanem wśród herbat. Napar powstaje z całych, częściowo sfermentowanych liści, który zachowuje wszystkie cenne składniki specyficzne dla białej i zielonej herbaty, ale nie posiada tego surowego posmaku. Liście poddawane są bardzo krótkiemu procesowi fermentacji, dzięki czemu wyeliminowany jest ostry smak, a tworzony delikatny aromat odróżniający tę herbatę od innych. Sposób przetwarzania herbaty ulung jest następujący: liście i paczki są zbierane, następnie oczyszczane. Kolejnym etapem jest umieszczenie pączków i liści w bambusowych pojemnikach przez które przetłacza się powietrze. Tak przygotowane liście są rolowane, przez co uwalniają się z nich olejki. Te w połączeniu z tlenem powodują rozpoczęcie procesu fermentacji. Gdy liście będą koloru zielono-niebieskiego,ich fermentacja zostaje zatrzymana w gorących wokach. Jest to również proces, który wzbogaca smak herbaty.

Herbata czarna – fermentuje najdłużej. Proces przetworzenia czarnej herbaty nadaje jej intensywny, bogaty aromat. Zawiera ona najwięcej kofeiny ze wszystkich herbat jednak należy nadmienić,że jest to i tak około połowy tego co znajdziemy w standardowej filiżance kawy. Ma piękny czerwono-ciemny kolor oraz lekko słodkawy smak. Szacuje się,że około 75% wytwarzanej na świecie herbaty to herbata czarna. Sposób przetwarzania czarnej herbaty jest następujący: liście i pączki są zbierane, następnie oczyszczane i napowietrzane. Liście są cięte i poddawane procesie fermentacji. Gdy kolor liści zmieni się z zielono-niebieskiego na ciemno-czerwony lub czarny, wrzuca się je na gorący wok w celu zatrzymania fermentacji oraz wzbogacenia smaku. Ogromnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się herbata Rooibos. Jest to naturalnie bezkofeinowy napój o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy pochodzący z rośliny pochodzącej z Republiki Południowej Afryki (nie pochodzi z Camellia sinensis). W smaku jest słodka i lekko orzechowa. Ze względu na niską zawartość tanin większość osób pije ją bez dodatku cukru. Delikatny smak i bezkofeinowość uczyniła Rooibos doskonałym składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Najczęściej łączona jest z suszonymi owocami,czekoladą, karmelem lub imbirem.

Co tak cudownego i wspaniałego znajduje się w herbacie, że tak ją cenimy?
Wolne rodniki są to cząsteczki tlenu posiadające nieparzystą liczbę elektronów na zewnętrznej powłoce jednego z atomów. Aby uzyskać równowagę atakują zdrowe komórki i próbują „ukraść” im jeden elektron. W efekcie powstaje jeszcze więcej wolnych rodników i zaczyna się reakcja łańcuchowa, która może owocować nawet poważnym uszkodzeniem tkanek. Z czasem wolne rodniki mogą prowadzić do powstawania nieprawidłowych komórek (nowotworowych). I tu z pomocą przychodzą przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki i spowalniają utlenianie. Herbata jest skarbnicą przeciwutleniaczy zwanych flawonoidami. Najwięcej ich zawiera biała herbata, następnie kolejno zielona, ulung i czarna. Niektóre przeciwutleniacze zawarte w herbacie zostały uznane za silniejsze od dobrze znanych witamin A, C i E a samo picie herbaty zdrowsze od picia wody.
EGCG (katechina należąca do polifenoli, a te z kolei są przedstawicielami flawonoidów) zawarta w herbacie jest skutecznym środkiem pobudzającym układ immunologiczny oraz środkiem przeciwzapalnym. Pomaga ona blokować wytwarzanie kluczowej cząsteczki, która wywołuje stany zapalne w wielu schorzeniach (np. w zapaleniu stawów).
Wiele badań dowodzi związkowi picia herbaty z zapobieganiem chorobom serca. Ten cudowny napój pomaga oczyścić krew z trójglicerydów i cholesterolu. Picie herbaty w połączeniu z jakąkolwiek zdrową dietą oraz aktywnością ruchową znacząco zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego (LDL) i co za tym idzie, może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej. Herbata ochrania również serce przez obniżenie ciśnienia krwi. Istnieje mnóstwo dowodów na przeciwnowotworowe działanie herbaty. W badaniach nad nowotworami mówi się o zbawiennym wpływie herbaty na raka piersi, płuc, prostaty, skóry,żołądka oraz na nowotwór jajników.
„Codzienne picie zielonej herbaty przedłuża życie, zmniejszając ryzyko przedwczesnej śmierci” twierdzą naukowcy z Fundacji na rzecz Badań nad Efektami napromieniowania z Hiroszimy w Japonii.
Herbata wpływa korzystnie również na nasz mózg. L-teanina zwiększa zdolność uczenia się i zapamiętywania, działa relaksująco na organizm oraz zwiększa zdolność koncentracji. Poprzez pobudzone fale alfa w naszym mózgu jesteśmy bardziej kreatywni i doznajemy jasności umysłu. Zarówno zielona jak i czarna herbata hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za chorobę Alzhaimera oraz zmniejsza ryzyko udaru mózgu.
Herbata dzięki zawartym w niej trzem cennym składnikom wykazuje działanie pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami.Każdy z nich jest w pewnym stopniu środkiem odchudzającym lecz dopiero wszystkie trzy razem  dają wspaniały efekt. Kofeina jest naturalnym stymulatorem procesu lipolizy (organizm uwalnia wolne kwasy tłuszczowe do krwiobiegu). Innymi słowy: zapasy tkanki tłuszczower ulegają zmniejszeniu. Kofeina to również zastrzyk energii pozwalającej „działać” organizmowi wydajniej, a co za tym idzie spalić więcej kalorii. L-teanina to niebiałkowy aminokwas, który stymuluje fala alfa w mózgu (najczęściej wykrywane w stanie czuwania) działając dzięki temu jak naturalny lek stosowany w leczeniu nadmiernego stresu, napięć i lęków. Wywołuje łagodzący i relaksujący efekt. Jak pokazały badania osoby, które piją herbatę szybciej radzą sobie ze stresem co w konsekwencji przekłada się na szybsze obniżanie poziomu kortyzolu we krwi (kortyzol zwiększa apetyt oraz pobudza organizm do gromadzenia tkanki tłuszczowej). Kolejnym cennym składnikiem,który zawiera herbata jest EGCG (Galusan 3-epigallokatechiny). W badaniach nad ekstraktem z zielonej herbaty wykazano, że EGCG znacząco hamuje enzymy trzustki odpowiedzialne za trawienie i przyswajanie tłuszczu, a co za tym idzie substancja ta zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Godnym uwagi jest fakt, że nie każdy może pić wszystkie rodzaje herbaty. Zdarza się, że niektóre z gatunków trzeba wykluczyć z codziennego menu ze względu na stan zdrowia lub aktualną sytuację organizmu. Jeżeli cierpimy na jakieś schorzenie, najlepiej przy wyborze odpowiedniej herbaty poradzić się lekarza pierwszego kontaktu. Z całą pewnością herbaty należy pić. Pamiętajmy, aby wybierać te wysokogatunkowe, liściaste a nie te tańsze w torebkach (są po prostu niesmaczne). Do zaparzania używajmy miękkiej, przefiltrowanej wody.